poniedziałek, 24 stycznia 2011

Belgowie zapuszczają brody - a my?

W proteście przeciw działaniom swoich polityków, którzy przez ponad 220 dni nie potrafią się porozumieć i stworzyć rządu Belgowie zaczynają zapuszczać brody... taką wiadomośc zaserwowały telewizyjne Wiadomości i portale informacyjne...kryzys miedzy dwiema wiodącymi partiami próbowało już zażegnać pięciu mediatorów i nic... więc znany belgijski aktor Benoit Poelvoorde postanowił, że nie będzie się golił dopóty, dopóki politycy się nie dogadają... mało tego : zainicjował akcję społeczną - taki obywatelski protest Belgów przeciw rodzimym politykom... i Belgowie masowo zaczynają zapuszczać brody... zobaczymy na ile akcja będzie skuteczna ale sam aktor i jego akcja wzbudza moją sympatię.

Tymczasem u nas wojna polsko-polska trwa sobie w najlepsze i niewiele wskazuje na to by nasi rodzimi politycy mieli się dogadać... w imię pragmatyzmu, dobrych obyczajów, "chrześcijańskich wartości", "dobra Ojczyzny" czy czegokolwiek innego.... Nawet przez myśl im nie przechodzi porozumienie a konflikt się zaostrza z tygodnia na tydzień.
Żenujący spektakl jaki odbywał się w Sejmie w ostatnim tygodniu pokazał, że jest coraz gorzej. Dalej już tylko chwycić się za fraki i zacząć się lać po gębach... w Azji tak robią - w Europie chyba jeszcze nie? ale możemy być pierwsi... i zacząłem się zastanawiać czy to z politycznego wyrachowania takie zachowania? czy to już jest jakieś skrzywienie psychiczne? na pewno jakiś mechanizm grupowy tu zadziałał... ale o tym może kiedy indziej...

w każdym bądź razie obrzydliwe było to wszystko i żenujące... obywatelski protest byłby tu jak najbardziej wskazany - chocby po to by pokazać : panie i panowie nie tędy droga...

może jakimś odpowiednikiem zapuszczania brody przez Belgów i protestu przeciw naszym rodzimym politykom jest powstałe na facebooku wydarzenie "Dzień bez Smoleńska" - inicjatywa na rzecz zdrowia psychicznego i emocjonalnego, które ma na chwilę obecną 78tys fanów... to o czymś mówi... i myślę sobie - wyprzedzając zarzuty, które zapewnie się pojawią , że ta akcja nie jest bagatelizuje tej tragedii, wrecz przeciwnie... jest protestem wobec prowadzenia wokół niej politycznych gierek a może nawet jest wyrazem szacunku dla ofiar - paradoksalnie....

3 lutego... popieram! i czekam kolejnych obywatelskich protestów...

na zdjęciu Benoit Poeelvoorde... z brodą:

14 komentarzy:

 1. Ok. półtora miliona ludzi poszło do wyborów tylko po to, żeby skreślając wszystkich zaprotestować przeciwko takiej sytuacji i co? Ano niewiele - część polityków udaje, że nie zauważyła a część głosi, że ludzie się pomylili albo wręcz, że wybory sfałszowano. Wyciągnęli wnioski, że hoho!
  Co do reszty to pozwolisz, że zaczekam na innych gości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dudi, ale już zrezygnowali z tej akcji, bo rozpoczęto kontrakcje "cały rok z katastrofą smoleńską". Dziś o północy zamykają profil. Nie ma mocnych na ten ten cyrk - niestety. Pozostały tradycyjne metody zaprowadzenia porządku. Tylko się nikomu nie chce.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. rzeczywiście! a wieczorem mieli ponad 100 tys uczestników jakby pociągęli jeszcze parę dni byłoby znacznie więcej... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. E tam broda, stanie pod krzyżem ewentualnie przykucie się do płotu Ministerstwa Sprawiedliwości (od strony Alej Ujazdowskich bo lepiej widać i na wiosnę bo ciepło, w lutym co to to nie), no może pppstrykanie na fejsie ale porządny sztrejk okupacyjny to nie dla nas...

  PS. Po dwóch tygodniach brodę zgoliłem, drapała (mnie) cholera jedna...

  OdpowiedzUsuń
 5. Protesty , protesty przeciw protestom czyli antyprotesty.... i tak nikt się tym nie przejmuje...Można zapomnieć o co chodzi. Wystarczy , że się okropnie MY* nie lubimy. Bo się różnimy, jesteśmy niezwykle zróżnicowani, do tego stopnia, że aż obcy. Na na tej szerokości i długości geograficznej, jak już nieraz wspomniałam, obowiązuje filozofia: nic co obce nie jest nam ludzkie. Zatem obcość jako wrogi pierwiastek trzeba w zarodku atakować.
  Jesteśmy zróżnicowani, ale nie synkretyczni.Zawsze mi wmawiano ,że żyję w kraju tolerancyjnym , że wartość i bogactwo Polski wynika z mozaiki kultur , że ojczyzna zbiór małych ojczyzn.
  Cha cha , dopóki nie było pluralizmu, to nikomu do głowy nie przyszło , żeby się wychylić z różnicami, aczkolwiek po cichu były hołubione . A potem to już poszło! Katolicy nie tylko nie lubią niekatolików i żydów , Żydów i masonów ale także nie lubią katolików, co nie lubią katolików , którzy nie lubią powyższych. W tym sytuują się katolicy politycznie zorientowani pro Pis i często są to ci sami katolicy pro RM. Jak jeszcze weźmiemy do towarzystwa laików , tudzież liberałów , homofobów i homofilów i samych homo, singli i prorodzinnych, panie wyemancypowane i te domowe, tradycyjne, kosmopolitów i Ślązaków autonomicznych , wśród których znajdziemy pielęgniarki skoligacone z górnikami...to tak naprawdę nie dziwi nic poza tym , że nie tylko nikt(no może czasem) nie a trzaska się po pyskach, ale że się krew nie leje...No zastanówcie się tyle nienawiści i zaledwie jadowita wymiana zdań. To chyba jednak nie żenujące. Może jest się z czego cieszyć ? Pochwalić nawet, że ta nienawiść taka bezkrwawa. Wszystko zależy od punktu widzenia, a tych widzeń , czasem przywidzeń i stuprocentowych przekonań jest tyle , że kto by się w tym połapał? W proteście jestem wyrozumiaława, ale bardziej obojętna. Z tej kłótni przywódców i opozycjonistów jedyny historyczny i do przewidzenia skutek wynika jak u Reja :
  "Ksiądz Pana wini, Pan Księdza, a nam prostym zewsząd nędza".

  OdpowiedzUsuń
 6. Przywracasz mi Qumo wiarę w człowieka i właściwe spojrzenie. Powinnaś tu częściej zaglądać. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A czymże to przywracam? Tak z ciekawości pytam, bom taką notę wygrzmociła objętościową , że nawet nie wiem czy to dopuszczalne no i nie wiem co Cię tak Dreptaku zbudowało? Czyżbym przekonała Cię konkluzją o pokojowym współistnieniu narodu mimo wrodzonej kłótliwości a nawet pieniactwa;)

  OdpowiedzUsuń
 8. A boście som Qumo chrześcijańska z gruntu i przekonania a jadu w Was tyle, że i na porządną omastę nie starczy - normalnie gdybym nie wiedział, żeście realna, z krwi i kości, to bym rzekł:
  - Anioł jaki, czy co? :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja to sama myślę, że jakoś nie z tej ziemi jestem :]ale żeby zaraz anioł :D:D - ni z pirza ni z mięsa jak to mi Babcia mówili :P a po naszemu naiwna idealistka, a z takiej mieszanki chleba nie ma ;)
  A tak trochę na poważnie -ja jestem właśnie niezakorzenionym mixem synkretycznym różnych miejsc, kultur i przekonań, dlatego chyba mnie jest jakoś łatwiej zrozumieć inność, jakoś z nią współistnieć. Ale z drugiej strony mam problem z tożsamością. Tylko z trzeciej strony w określaniu się "kim jestem" ,nie obchodzi mnie w jakiej kto jest partii, jakiej kto jest wiary czy narodowości . Mnie obchodzi czy jest się Człowiekiem , czy tylko człowiekopochodnym...

  OdpowiedzUsuń
 10. A bo ja chodziłem w różnych miejscach i pytałem jak w tej piosence, co to ją Dudi jako manifest wstawił u góry, i albo wszyscy udawali, że nie słyszą, albo że nie rozumieją, albo że "prawda nas wyzwoli" - nie wyzwoliła, bo była ruska. I tak "się zostałem" zdrajcą, zaprzańcem, komuchem, i ogólnie niegodnym dostąpienia godności bycia zaszczyconym. Szczerze mówiąc, nie wiem czy chciałem być godnym "bycia", bo ta "prawdziwa" prawda to jakaś taka załgana była i nikogo nie wyzwoliła, ale to akurat już istotne nie jest, bo kogo to obchodzi, jak ważniejsze jest profanowanie grobów? Przypuszczam, że tylko dlatego jeszcze tu odrobina spokoju, ale w każdej chwili i to może się skończyć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ano może się skończyć, jak widać tu i ówdzie...Taa "Easy Rider przeszło mi przez ego , Easy Rider to też moje moje credo"
  W kupie raźniej , kupy nikt nie ruszy;)
  Non Herkules contra plures:P

  OdpowiedzUsuń
 12. Qumo, Dreptaku - z lubością przeczytałem Wasze pogaduchy - Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 13. Andy - a siedziałem sobie przedwczoraj w "Przekąskach i Zakąskach" patrząc na miejsca niedawnych burzliwych protestów różnorakich... i myślałem sobie, że - jeżeli chodzi o formę - zapuszczanie bród jednak jest lepsze.. małoinwazyjne a widoczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wykrakałeś Dreptaku - faktycznie tutejsze zacisze polityczne może odejść w niebyt. My jaki radykalni liberałowie czy liberalni radykałowie (na jedno wychodzi) jesteśmy na widelcu :P
  A teraz jako ze to miejsce na myśli paradoksalne podaje co następuje
  Cytuję:
  "PiS będzie monitorował internet. Kto podpadnie - do prokuratury". No to faktycznie interesujące Nowe "ciało parlamentarne" nosi nazwę Zespół ds. Promocji Wolności Przekazu i Poszanowania Zasad Dialogu Społecznego w Komunikacji.
  Moją uwagę przykuły elementy nazwy
  c i a ł a , a mianowicie :
  promocja wolności,
  wolność przekazu,
  poszanowania zasad
  dialog społeczny
  komunikacji...
  No naprawdę wielce to kompatybilne, że się tak internetowo wyrażę z tym w jaki sposób będzie zespół do spraw będzie promował wolność :/ To brzmi jak absurd , ale cholernie upokarzający jeśli zostanie wcielony...:P
  A wyczytałam to tu:
  [url]http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,9036207,PiS_bedzie_monitorowal_internet__Kto_podpadnie___do.html[/url]

  OdpowiedzUsuń