wtorek, 3 lipca 2012

idźmy tą drogą!

kilka słów i przemyśleń na temat Euro 2012 , które właśnie się zakonczyło

Po pierwsze: autentycznie się cieszę , że się udało. Że zbudowaliśmy te wszystkie świetne stadiony, że - na ostatnią chwilę i nie wszystkie, ale jednak - zrobiliśmy autostrady, poradziliśmy sobie z obsługą , z logistyką, z infrastrukturą, że był świetny klimat imprezy - okazaliśmy się ciekawymi ludźmi w fajnym kraju, że pękły stereotypy i świat popatrzył na nas inaczej , a przy okazji my na siebie inaczej spojrzeliśmy . Tak - niech to zabrzmi nieco pompatycznie - jestem dumny z Polski i z tego, że daliśmy radę. I bardzo cieszyłem się z tej olbrzymiej pozytywnej energii, jaka płynęła od nas i do nas. I z tego entuzjazmu, który raz na jakiś czas potrafi w nas się zrodzić. Widziałem to po sobie, po moich dzieciach, po przyjaciołach.

Czy Euro zaprocentuje? Myślę że tak. Pozytywny obraz poszedł w świat a z Cambella z BBC ,który groził wracaniem z Polski w trumnach wszyscy się nabiają. Myślę, że przez lata będziemy odcinać kupony od tego Euro- związae ze zmianą patrzenia na Polaków i naszym "nowym wizerunkiem" w świecie .

W tym kontekście smutna  jest obecność w życiu publicznym ludzi, którzy kibicują nieszczęściu. Czekaja tylko na potknięcia, porażki , niedociągnięcia - a gdy już takie się pojawią - celebrują je tygodniami. Można powiedzieć , że nieszczęście ich satysfakcjonuje, sukces nie. Dlatego szukają, oczekują wszelkich negatywów, potrzebują ich jak kania dżdżu , o pozytywach zaś milczą... Było kilku takich. Odnotowuję tylko- bo ostatecznie szkoda się nimi zajmować. Mam nadzieję, że nigdy nie przyjdzie im o niczym w naszym kraju decydować.

A patrząc na Polskę z pogodną twarzą - barwną, uśmiechniętą, otwartą, życzliwą i taką bez kompleksów , z jednej strony dumną z siebie, z drugiej strony podziwianą i docenianą - możemy sobie powiedzieć - idźmy tą drogą!----------------------


1 komentarz:

  1. Wyszło Ci rzeczywiście trochę pompatycznie :D
    ale mam dokładnie takie same odczucia, tym bardziej ,że niejako namacalnie obserwuję tę zmianę wizerunku, i wbrew wielu sceptykom uważam, tak jak TY,że to będzie jeszcze długo procentować, a wręcz uważam ,że to procentowanie tak naprawdę dopiero się zacznie. Dzięki Dudi.
    Uważam , że pozytywnego pisania na ten temat w naszym kraju nigdy za dużo ..... :)

    OdpowiedzUsuń